شماره تماس: 09353776100


دلار دوباره شیب صعودی گرفته و همین موضوع صف‌های طولانی جلوی صرافی‌های ملی ایجاد کرده است. از نیمه آذر امسال، دلار از ابتدای کانال نرخ ١١‌هزار تومان به کانال نرخ ١٣‌هزار تومان صعود کرد و تا بهمن‌ماه گرچه اسکناس امریکایی با رقم جزئی بین کانال نرخ ١٢ و ١٣‌هزار تومان نوسان کرد اما در ادامه سیر صعودی نرخ دلار، بهای آن را به ١۴‌هزار تومان رساند.
صرافی‌های ملی ارز را اندکی ارزان‌تر از سایر صرافی‌ها و دلالان می‌فروشند. هر فرد می‌تواند با کارت ملی و سیم‌کارت و شماره حسابی که به نام خودش ثبت شده است، سالانه دوهزار و٢٠٠دلار بخرد. دیروز نرخ دلار در صرافی ملی ١٣‌هزار و ٨٩٩ تومان بود و در بازار آزاد نرخ دلار تا ١۴‌هزار و ١٠٠ تومان می‌رسید.

نصف دلار سفید، نصف دلار آبی
صرافی‌های ملی اما در اقدامی عجیب به میزان نصف تقاضای افراد دلار سفید و نصف دیگر را دلار آبی یا همان دلار چاپ جدید به آنها تحویل می‌دهند. دلار سفید در واقع دلارهای قدیمی چاپ ‌سال ٢٠٠٩ به قبل هستند که در بازار ایران اندکی ارزان‌تر از دلار آبی خریداری می‌شوند. همین موضوع سبب شده است که تعداد زیادی از خریداران دلار در صرافی‌های ملی به این موضوع معترض شده و اعلام کنند که دلار قدیمی تحویل نمی‌گیرند.
با این حال، صرافی‌های ملی گواهی‌هایی کتبی به افراد می‌دهد و تضمین می‌کند که این دلارها را یک‌ماه بعد با نرخ روز از مشتریانش دوباره می‌خرد. برخی از خریداران دلار می‌گویند که تجربه پس‌گرفتن دلار سفید را درکشورهای همسایه داشته‌اند و هر فروشگاهی از آنها دلار سفید را تحویل نمی‌گیرد.
با وجود این کامران افسری، کارشناس بازار می‌گوید: بساط دلار سفید و دلار آبی را دلالان ایرانی راه انداخته‌اند و البته این مدل کلاهبرداری به صرافی‌های کشورهای منطقه هم راه پیدا کرده است.
وی توضیح می‌دهد که در بازارهای بین‌المللی تفکیکی بین دلارهایی که در سال‌های مختلف چاپ شده، وجود ندارد و این تفکیک بیشتر توسط صرافی‌های کشورهای اطراف ایران ایجاد شده است و افراد با مراجعه به بانک کشورهای مختلف می‌توانند به راحتی دلارهای سفید خود را تعویض کنند.
همچنین افسری می‌گوید: صرافی‌هایی که در کشورهایی مانند گرجستان، ترکیه و امارات متحده عربی که پذیرای مسافران ایرانی هستند، سعی می‌کنند که با این ترفند دلار مسافران ایرانی را با نرخ پایین‌تری مبادله کنند و به همین دلیل به فروشندگان می‌گویند که دلار سفید ارزش پایین‌تری دارد؛ درحالی ‌که این تفکیک درکشورهای پیشرفته به هیچ‌وجه وجود ندارد و صرافی‌ها و بانک‌ها دلارهای چاپ‌شده در سال‌های مختلف را با نرخ یکسان از افراد خریداری می‌کنند.