شماره تماس: 09353776100


به تازگی رئیس‌جمهوری آمریکا هشدار داده که «پول‌های دیجیتال بانک‌های مرکزی» که چینی‌ها در آن پیشتازی می‌کنند، «تهدیدی بزرگ» برای قدرت ژئوپلیتیک آمریکا و سلطه جهانی دلار است. به گفته دونالد ترامپ در این رقابت حتی پیش از ورود آمریکا به مسابقه چین می‌تواند برنده باشد. سال گذشته همزمان با رونمایی یک پول رمز‌نگاری‌ بدون پشتوانه فیزیکی و دولتی توسط شرکت «فیس‌بوک»، ترامپ در پیامی توییتری نوشت: «[دلار آمریکا] با اختلاف اصلی‌ترین پول در هر جای جهان است و این باید همواره ادامه یابد.» با این حال گزارش جدید غول بانکی وال‌استریت، «جی‌پی‌ مورگان»، داستان متفاوتی را روایت می‌کند.

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد»، هفته گذشته تحلیلگران این گروه بانکی در گزارش جدید خود نوشتند: «هیچ کشوری به اندازه آمریکا با اختلالات ناشی از پول‌های دیجیتال مواجه نیست.» نویسندگان این گزارش که مایکل فرولی، اقتصاددان ارشد «جی‌پی‌ مورگان» و جاش یانگر، رئیس بخش «استراتژی مشتقات مالی نرخ بهره آمریکا» از جمله آنها هستند تحلیل کردند: «انتشار پول جهانی به‌عنوان یک ابزار بین‌المللی برای مبادله کالاها و خدمات، مزیت‌های ممتازی را می‌آفریند.» آنها ادامه دادند: «این [پیشرفت پول‌های دیجیتال] اساسا هژمونی (سلطه) دلار آمریکا را تغییر خواهد داد

در سال‌های اخیر «پول‌‌ دیجیتال بانک‌های مرکزی» که با اختصار انگلیسی «CBDCs» شناخته و اغلب از فناوری زنجیره بلوکی بیت‌کوین الهام گرفته می‌شود، به یکی از موضوعات پرطرفدار رهبران سیاسی و روسای بانک‌های مرکزی جهان تبدیل شده است. در این رابطه چینی‌ها که در این روند سردمداری می‌کنند، در آستانه انتشار یوآن کاملا دیجیتال قرار دارند، دستاوردی که پیش‌بینی می‌شود تا انتهای سال ۲۰۲۰ محقق شود.  به گزارش گروه رسانه‌ آمریکایی «فوربس»، «پول‌ دیجیتال بانک‌های مرکزی» همان کارکردهای اسکناس و سکه بانک‌مرکزی را دارند با این تفاوت که موجودیت آنها تماما در فضای آنلاین است. در واقع به جای چاپ پول یا ضرب سکه، بانک‌های مرکزی پول‌های دیجیتال را از طریق حساب‌های آنلاینی که مشابه اپلیکیشن‌های بانک‌های تجاری است منتشر می‌کنند. در گزارش «جی‌پی مورگان» که با عنوان «شما می‌گویید یک تحول می‌‌خواهید: به پول دیجیتال بانک‌مرکزی توجه کنید» منتشر شده، آمده است: «گرچه پول‌های رمزنگاری‌شده و مستقل بخش خصوصی [نظیر بیت‌کوین] در رسیدن به موقعیت برتر با چالش مواجه شده اما پول دیجیتال بانک‌های مرکزی از بسیاری جهات یک جایگزین کامل و اجتناب‌ناپذیر [برای پایان دلار] است.» براساس این گزارش، ملت‌های ثروتمندی که از جایگاهی برتر در بازارهای مالی جهان برخوردارند، بیشترین انگیزه را برای انتشار پول دیجیتال بانک‌مرکزی دارند.

در نهایت و به‌طور اجتناب‌ناپذیر، نظام‌های پولی جهان در حال حرکت به سوی دیجیتالی‌شدن و استقلال بیشتر از واسطه‌گری آمریکا هستند. یوآن دیجیتال چین می‌تواند همان راه‌حلی باشد که کشورها برای جایگزین کردن دلار آمریکا آن را می‌طلبند.